Choď na obsah Choď na menu
 


História plemena Westík

23. 3. 2009

 

                                     História plemena Westík

Obrázok

Hoci westhighlandský biely teriér a cairnteriér majú spoločné línie predkov, výberové kríženie vyšľachtilo plemená s celkom rozdielnymi vlastnosťami. Westhighlandské biele teriéry spolu so škótskymi teriérmi sú známe vďaka obrázku na reklame na škótsku whisky, kde spoluúčinkujú.

 

Biela farba je nateraz moderná a signalizuje šťastie alebo čistotu. Preto je tento druh populárny v Severnej Amerike, vo Veľkej Británii, v Európe i v Japonsku.  U  plemena  sa však často vyskytujú kožné ochorenia a podráždenosť.

 

Tento pes má rád, keď sa mu venuje veľká pozornosť a pravidelný výcvik.

 

Mimoriadne populárnym predstaviteľom skupiny teriérov je westhighlandský biely teriér, nežne nazývaný westík. Predpokladá sa, že pochádza z Argyllu v Śkótsku. Plemeno bolo pravdepodobne vyšľachtené okolo roku 1880 z bielych a krémových cairnských teriérov selektívnym šľachtením tých najsvetlejších psov.

 

Tento hrdý, robustný, aktívny a odvážny malý pes drzo hľadí na svet tmavými očami, hlavu zdobia malé, vztýčené uši a všetko završuje veselo nosený chvost. Westík je čulé, odvážne a sebestačné plemeno, ale tiež priateľský a šarmantný spoločník. Dvojitá biela srsť, ktorej vonkajšia dlhá vrstva prekrýva krátku, jemnú podsadu pripomínajúcu kožušinu, si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Výška je približne 28 cm a hmotnosť zvyčajne 7 až 10 kg.

 

V chove cairnteriérov sa príležitostne rodili biele šteniatka. Rodina Malcolmovcov v Škótsku výberovo krížila tieto psy v snahe vyšľachtiť ľahko viditeľné plemeno na škótskych bažinách a slatinách.

Hrubá krycia srsť prekrýva hebkú podsadu. Labky majú hrubé vankúšiky a čierne pazúry. Tento biely teriér vznikol selektívnym chovom zameraným na bielu farbu, aby ho bolo dobre vidieť v porastoch na škótskych močariskách. Jeho obdivovatelia ho pokladajú za jedného z najpríťažlivejších škótskych teriérov. Je to húževnatý pes, ktorý od svojho majiteľa vyžaduje veľkú starostlivosť a pevnú ruku. Westík, ktorý sa používal na lov vydier, líšok a malých škodcov, má ako predkov škótskeho teriéra, cairnteriéra a teriéra Danieho Dinmonta.

 

Jeho súčasná podoba sa vyšľachtila selektívnym chovom čistobielych psov z okolia Poltallochu v Argylle ešte v 19. storočí. Westík sa kedysi nazýval poltallochský teriér, ako aj roseneathský teriér podľa dumbartonshirského statku vojvodcu z Argylla, ktorý bol slávnym chovateľom tohto plemena.

 

Westík je prítulnej, sebavedomej a bezočivej povahy. Napriek neveľkým rozmerom sa uplatňuje ako spoľahlivý strážny pes, lebo je odvážny a pozorný.

 

Westík si vyžaduje pravidelné ošetrovanie, lebo jeho biela srsť mu viac-menej ustavične pĺzne. Jeho kladom je, že má suchú kožu, ktorá vôbec nevydáva psí pach a na výstavy si nevyžaduje veľké trímovanie. Jedným z dôvodov selektívneho chovu westíka je skutočnosť, že jeho čistobiela srsť kontrastuje s tmavým lístím a poskytuje psovi pri love značnú výhodu.

 

Hlava je husto osrstená a s krkom zviera pravý alebo o niečo menší uhol. Srsť má krátku, mäkkú podsadu kryje drsná rovná srsť. Farba srsti je čistobiela. Telo je masívne, mocné, s hlbokým hrudníkom a s rovným chrbtom. Chvost má zhruba 13 až 15 cm dlhý, rovný, nie pernatý, nosí ho bodro, ale neohýba ho nad chrbát. Laby sú okrúhle, na predných nohách väčšie ako na zadných, pokryté krátkou drsnou srsťou, s hrubými nášľapovými poduškami. Uprednosňujú sa čierne pazúry. Nohy sú krátke a svalnaté. Oči sú sterdnej veľkosti, prenikavé a čo najtmavšie. Sú zasadené široko od seba. Hlava je nepatrne kupolovitá, lebka s priemerným čelným vrubom až k ňucháču a s ťažkým obočím. Nos je čierny pomerne veľký. Uši sú malé, vzpriamené, ostro končité, pokryté mäkkými chĺpkami.

 

Šteniatka westíkov nie sú o nič menšie ako ich drobný rodičia. Sú to láskavé a živé šteniatka. Okrem toho vedia byť prekvapivo dobrými strážnymi psami. Hoci westík a cairnský teriér majú pravdepodobne spoločných predkov, výberovým šľachtením vznikli s úplne inými vlastnosťami. Britský KC uznal v roku 1905 a čoskoro si získal oblubu aj vo svete.