Choď na obsah Choď na menu
 


Všetko o westíkoch

23. 3. 2009

Originálny názov plemena : West highland white terrier Obrázok

Krajina pôvodu : Veľká Británia

Doba vzniku : 19. storočie

Pôvodné využitie : Lov škodnej

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 14 rokov

Hmotnosť : 7-9 kg

Výška : 28 cm

Krátka história
West highland white teriér je blízkym príbuzným kernteriéra. Ten slúžil ako poľovný pes pri hone na jazvece, líšky, vydry a inú škodnú. V minulosti sa kernteriérovi občas narodili biele šteňatá, ktoré boli utracované, pretože boli považované za slabé a nevhodné ku práci. Až v 19. storočí sa chovu bielych teriérov začal venovať sir Malcolm, keď na poľovačke nešťastnou náhodou postrelil svojho obľúbeného psa, ktorého farba srsti splývala s farbou lesného porastu. Aby psa lepšie poznal v neprehľadnom teréne, rozhodol sa ponechávať si v chove práve biele šteňatá. Tieto potom krížil s ďalšími bielymi psami z okolia. Veľmi známym sa stal westík vďaka reklame na škótsku whisky Black & White, kde účinkoval spolu so škótskym teriérom.

Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych iných varietach.

Všeobecný vzhľad
Westík má silne stavanú kostru a hlboký hrudník. Silne osrstená hlava zviera s telom pravý uhol. Oči sú stredne veľké, musia byť čo najtmavšie, až čiernej farby. Uši sa ostro zužujú do špičky a sú malé. Telo je kompaktné a silné, s rovným chrbtom a širokými, silnými bedrami. Chvost je dlhý 13-15 cm, rovný, má byť nesený veselo a energicky, ale nesmie byť preklopený na chrbát. V žiadnom prípade sa nesmie kupírovať.

Srsť a farba srsti
Srsť je dvojitá, je zložená z asi 5 cm dlhej, hrubej krycej srsti a krátkej, mäkkej a veľmi hustej podsady. Farba srsti musí byť biela. Chybou je príliš mäkká, vlnená alebo kučeravá srsť.

Povaha
Je to sebavedomý, veselý pes, je bdelý a statočný, ale nie je zbytočne uštekaný. Je priateľský a nikdy nie je nudný. Má rád vzrušenie a je roztopašný. Je to však tiež pravý tvrdohlavý teriér.

Spoločenská charakteristika
Westík sa chová priateľsky a srdečne ku všetkým členom svojej ľudskej rodiny. K vítaným návštevám sa chová tiež veľmi priateľsky a s náklonnosťou. Voči ostatným psom sa môže chovať trochu dominantne, nezľakne sa ani väčších protivníkov, napriek tomu však nevyvoláva konflikty. S ostatnými domácimi zvieratami vychádza väčšinou dobre, nesmieme však zabúdať na jeho poľovnícky pôvod, a pri stretnutí s malými domácimi zvieratami je nevyhnutná veľká opatrnosť.

Vzťah k deťom
Miluje deti, a je vždy pripravený ku hre. Je pre nich ideálnym spoločníkom a spoluhráčom, rád behá a šantí s nimi. Deti by si však mali uvedomiť, že pes nie je hračka a rešpektovať jeho potreby.

Výchova
Výchova tohoto psa musí začať hneď od šteňaťa. Musí nad sebou cítiť pevnú ruku dominantného pána, inak vyrastie na neposlušného psa, ktorý si robí, čo chce. Dobre pozná, u koho si svoju tvrdohlavosť môže presadiť, a kto mu ju nebude tolerovať. Najdôležitejšie je pre neho udržovanie čistoty, a mal by si osvojiť aj správnu chôdzu na vodítku, povely „sadni“ a „fuj“ a tiež by mal vedieť prísť na zavolanie, čiže na povel „ku mne“.

Pracovné využitie
Dnes je westík využívaný len ako spoločník človeka, a nemá teda žiadne pracovné využitie.

Pohyb
Westík má veľké potešenie z pohybu, a potrebuje ho skutočne dostatok. Vydrží aj dlhé vychádzky alebo jogging. Pretože rád plní zadané úlohy, je dobré zapojiť ho do niektorého psieho športu.

Starostlivosť
Westíkovi je potrebné venovať tiež dostatok starostlivosti. Jeho tvrdá srsť by sa nemala príliš často kúpať, ale vyžaduje denné kartáčovanie a každé tri mesiace musí byť odborne trimovaná. Chlpy medzi vankúšikmi na tlapkách by mali byť skracované tak, aby neprečnievali. Pazúriky psa sa musia udržovať krátke. Občas je nutné prehliadnuť zuby, či sa nevytvoril zubný kameň. Zvukovod je nutné udržovať čistý a voľný, každé 3 mesiace je potrebné vytrhať chlpy, ktoré vyrastajú z ušnice.

Strážne využitie
Westík má všetky vlastnosti strážneho psa a ohlási všetky neznáme zvuky, pre svoju veľkosť však nikdy nebude skutočným strážcom.

Vhodné športy
Agility; fly-ball; coursing

Zvláštnosti plemena
West highland white teriér je tvrdohlavý pes, ktorý potrebuje dôslednú výchovu. Niektorí jedinci môžu byť agresívne, pretože niektorí chovatelia pri chovnom výbere málo dbajú na povahovo silných psov. Pokiaľ si chcete tohto psíka zaobstarať, musíte starostlivo uvážiť, v ktorej chovateľskej stanici ho kúpite. Vzhľadom k tomu, že westík je módnym psom, niektorí chovatelia môžu svoj chov zamerať skôr na zisk, a produkovať psov, ktorí nie sú typickí ani vzhľadom, ani povahou, preto je nutné dbať na starostlivý výber chovateľa.

Príprava na výstavu
Príprava na výstavu by mala začať už vo šteňacom veku. Pes by si mal navyknúť na každodennú starostlivosť o srsť a naučiť sa stáť vo výstavnom postoji. Pes by mal navyknúť na atmosféru výstavy, čiže na ruch a dianie okolo neho. Večer pred výstavou je dobré psa osprchovať a vlhkú srsť posypať kriedovým púdrom, aby sa srsť vybielila, v deň výstavy potom kriedu dôkladne vykartáčujte. Na výstave by mal pes byť v dobrej kondícii, a trimovanie srsti by malo byť perfektné, výstavný pes by mal byť trimovaný každých 14 dní, aby vyzeral prirodzene.

Výživa šteňaťa
Ku správnemu vývoju a rastu šteňaťa je potrebné vyvážené krmivo, obsahujúce aj vitamíny a minerálne látky.

Výživa dospelého psa
Spotreba potravy je u každého westíka iná, závisí na veku a aktivite psa.

Výživa starého psa
Starší pes už nemá toľko pohybu a už mu horšie fungujú črevá, obličky a pečeň, potrebuje teda stravu bohatú na uhľohydráty, ktorá je lepšie stráviteľná. Dostať špeciálne krmivo pre seniorov, ktoré obsahuje všetky dôležité zložky výživy.